İçeriğe geç

Avantajlar

Amerika’da Şirket Kurmak mı? 🤔

Gelin şimdi Türkiye’de şirket sahibi olmakla Amerika’da şirket sahibi olmanın farklarına göz atarak, avantaj ve dezavantajlara karar verelim.

Haydi aşağıdaki tabloya birlikte göz atalım! 🙂

TÜRKİYEAMERİKA
ŞİRKET KURULUŞU VE SAHİPLİĞİ Kuruluş oldukça masraflıdır. 10 gün kadar sürer. Her ay hiç gelir gider olmasa da ödemeniz gereken vergiler söz konusudur. Örnek: Damga Vergisi.Türkiye’ye oranla çok daha hesaplıdır. 3 gün kadar sürer. Her ay rutin ödenen ücretler yoktur.
PRİMLERŞirket sahibi olduğunuz gün itibariyle BAĞ-KUR ödemeleriniz başlar ve zorunludur.Zorunlu ödenen bir prim yoktur.
FATURA İŞLEMLERİKağıt ya da E-Fatura düzenlemek ve şirketi kapatsanız bile 10 yıl saklama zorunluluğunuz var. Kağıt Fatura bastırmak için matbaaya, e-fatura düzenlemek için çözüm ortaklarına ödeme yapmanız gerekir. Ayda 10 fatura bile kesiyor olsanız yıllık en az 600-700 TL fatura masrafınız çıkar.Digital ortamda düzenlenir.
Yılın sonunda yapılan beyan işleminden sonra basılı faturaları saklamak zorunda değilsiniz.
MALİ DEFTERLERMuhasebede kullanılan, yıllık olarak noterden onaylanan defterler için 1000 TL’ye yakın masrafınız olur.
Yıllık olarak kullanılan her defter 10 yıl süreyle saklanmak zorundadır.
Bu tip defterler yoktur.
KDV (KATMA DEĞER VERGİSİ)Sattığınız ürüne göre her ay KDV ödersiniz. Kazancınız ne olursa olsun ödersiniz.Böyle bir vergi yoktur.
GELİR GEÇİÇİ VERGİKarınız üzerinden 3 aylık dönemler şeklinde %20 gelir geçici vergi ödersiniz.Böyle bir vergi yoktur.
KURUMLAR VERGİSİKarınız üzerinden yıl sonunda ise %20 kurumlar vergisi ödersinizKarınız üzerinden yıllık %4 GST ödersiniz. Bunu minimize etmenin yolları var mı? Evet var. Bu hususta da çözüm önerilerimiz mevcut.
STOPAJ3 ayda bir, ortalama iş yerine ödediğiniz kira kadar kira stopajı,
Muhasebe hizmeti için ödediğiniz miktarlar için muhtasar ödersiniz.
Böyle bir vergi yoktur.
DAMGA VERGİSİAylık KDV vergi tahakkuklarında,
3 aylık gelir geçici vergi tahakkukunda,
Muhtasar ve Stopaj tahakkuklarında,
yıllık kurumlar vergisi tahakkuklarında. Yani her birinde +damga vergisi ödersiniz 100 TL’ye yakın.
Böyle bir vergi yoktur.
ÇALIŞAN SGK PRİMLERİHer çalışan için SGK primi ödemek zorundasınız.Hizmet sözleşmesi yaparak çalışabileceğiniz ekibiniz için SGK Primi ödemek zorunda değilsiniz. Ödediğiniz meblağın tamamı gider kabul edilir.
MATRAH ARTIRIMIBirkaç yılda bir, 1000’lerce TL matrah artırımı için ödeme yaparsanız.Böyle bir olgu yoktur.
MUHASEBECİ / MALİ MÜŞAVİRŞahıs işletmesi de olsanız, Sermaye şirketi de olsanız mali müşavir ile çalışmak zorundasınız. Muhasebe ücretleri aylık minimum 200-300 TL’den başlayıp, 1000 TL’yi aşabilir.Böyle bir zorunluluk yok. Muhasebe sistemi Türkiye kadar karmaşık değil. Oldukça yalın ve basit.
ŞİRKET YAPI DEĞİŞİKLİĞİŞirket yapısında ya da bilgilerinde değişiklik yapılmak istendiğinde (Sermaye artırımı, ortak alımı ya da çıkarılması, şirket isim ya da faaliyet değişikliği, vb.) Tüm işlemler yüksek ücretlere tabidir. Prosedürü uzundur. Vergi Dairesinde ayrı, Ticaret odasında ayrı yapılması gereken işlemler söz konusudur.Oldukça basit, küçük ücretlerle, digital ortamda yapılan işlemlerdir.
TİCARİ BANKACILIKTicari hesaplar ve işlemler maliyetlidir. Örneğin her ay hesap işletim ücreti ödersiniz.Hesabınızda biriken meblağı Türkiye’deki bireysel hesabınıza küçük ücretlerle aktarabilirsiniz.
Bu arada Amerika’daki şirketiniz adına, Türk Bankalarının bazılarında hesap açma imkanınız var mı? Var.
Yani Türkiye’deki müşterileri kaçırır mıyım acaba diye düşünmeye gerek yok.
ÖDEME / TAHSİLAT ÇÖZÜMLERİPayPal, Apple Pay, Google Pay gibi dünyada tercih edilen ödeme çözümleri kullanılamaz.Hiçbir kısıtlama yoktur. İstediğiniz ödeme çözümünü kullanabilirsiniz.
TAHSİLAT KOLAYLIĞIPOS ya da banka hesabınızla genel itibariyle TL cinsinden ödeme alabilirsiniz. Döviz cinsinden ödeme almak için bankalar birçok bilgi belge ister. Kimi zaman onaylarlar talebinizi kimi zaman red ederler.Banka hesabınızla 55’ten fazla para birimi ile varlık yönetimi yapabilir, ödeme alabilir, para transferi yapabilirsiniz.
9 farklı para biriminde de hesap açabilirsiniz.
DENETİMHer an, herhangi bir sebeple vergi dairesi denetim için kapınızda belirebilir. Bu normal bir durumdur.Bir denetim söz konusu değildir. Beyan esastır.
ÇALIŞMA RUHSATLARI / İZİNLERİÇalışma izni ve ruhsatı için belediye vb. kurumlardan ruhsat almalısınız. Maliyetli ve uğraştırıcı süreçlerdir.Böyle bir olgu yoktur.

Hala merak ettikleriniz mi var?

Aslında yukarıdaki tablo her şeyi anlatıyor. Böyle bir imkan varken, harekete geçmemek için hiçbir neden yok. 🙂

Ama hala kafanıza takılan şeyler varsa, bize ulaşabilirsiniz.

Bize Danış!

İş modeliniz hakkında yapılabilecekleri bize danışmakla başlayın lütfen. Tüm süreci birlikte yürütebiliriz.

Karar Ver!

Eğer yukarıdaki tabloda belirtilenler ve iş modeliniz global bir şirket sahibi olmanıza uygunsa, ertelemek için neden yok.

Harekete Geç!

Birkaç gün içinde Amerika’da LLC şirketinizi kurup ticarete hazır hale getiriyor ve tüm şirket evraklarınızı tarafınıza ulaştırıyoruz.

Bizi Arayın

+90 (212) 9094049

Adres

Veko Giz Plaza No: 3/85 Maslak İstanbul

TELEGRAM GRUBUMUZA KATILARAK BİZİ DAHA YAKINDAN TANIYIN! 😎

X